Ładowanie strony…

Paella – tradycyjny smak Walencji

By Kuba    ,   ,

Styczeń 3, 2017

Historia paelli rozpoczęła się w Walencji. Początkowo przygotowywano ją na otwartym ogniu, na polach, gdzie do pozłacanego szafranem ryżu dodawano to, co akurat było pod ręką: królika, kurczaka, kilka ślimaków, garść fasoli, pomidory i czosnek. Dużo później doszły owoce morza, grzyby, inne mięsa i warzywa. Jednak najważniejszy w tej potrawie jest ryż. Dodatki powinny tylko wzbogacić jego smak.

 • Przygotowanie: 15 min
 • Gotowanie: 30 min
 • Liczba porcji: 4 porcje

Składniki

kurczak g 480

królik g 360

ryż g 300

papryka czerwona i zielona sztuka 3

pomidory sztuka 2

cebula sztuka 1

zielona fasola g 300

bulion litr 1

sól

słodka papryka łyżeczka 1

szafran sztuka 3 wiązki

colorant łyżeczki pół

oliwa ml 150

Sposób przygotowania

1Pokroić mięso i podsmażyć na oliwie .

2Dodać paprykę i cebule pokrojoną w drobna kostkę, fasole natomiast w grubsza. Następne dodać starte pomidory. Posypać słodka papryką i kolorantem. Całość smażyć .

3Następnie zalać bulionem centymetr od krawędzi naczynia i doprawić solą.

4Dodać ryż równomiernie rozprowadzić na krzyż. Dodać szafran.

5 Smażyć 15 min aż ryz zabierze cały bulion ,po czym smażyć jeszcze przez 6 min na dużym ogniu a następnie 6 min na małym. Paella musi się delikatnie przypalić od spodu. Na końcu położyć gałązkę świeżego rozmarynu.

 • 13 listopada 2016 w Walencji na placu I'Ajantament odbyło się święto ryżu 'Arroz de Valencia " najbardziej znane restauracje specjalizujące się w daniach z ryżu serwowały swoje specjały .
 • Krótka historia ryżu do Hiszpanii został sprowadzony przez Maurów gdy podbijali w 18 wieku półwysep iberyjski.
 • Ryż szybko rozprzestrzenił się na cała Hiszpanie i stał się jednym z głównych składników wielu dań .
 • W Hiszpanii uprawia się 3 rodzaje ryżu balilliai sdana integral, gleva i bomba ta ostatnia jest używana do produkcji paelli gdyż ziarna tej odmiany ryżu jest w stanie wchłonąć płyn ,stanowiący pięciokrotność swojej wagi nie pękając.
 • Jedno z największych pól  ryżowych znajduje się na południu Kataloni, jest na delta rzeki Ebro największej rzeki Hiszpanii, tam uprawia się ryz zaspakajając 80% krajowego zapotrzebowania.
 • Wybierając się na dzień ryżu miałem nadzieje zobaczyć przyrządzanie paelli i dan z ryżu przez profesjonalnych i doświadczonych szefów kuchni , i nie zawiodłem się. Na placu rozstawiono ok 20 kuchni polowych , każda restauracja miała swoje stanowisko bilbord z nazwą i daniem ,które przysadza. Wszystkie restauracje serwowały swoja niepowtarzalną paelle .
 • Były paelle z owocami morza ,kurczakiem z rakami ,królikiem typowa walencyj-ska ,z wątróbką gęsią i kurza ,której próbowałem.
 • Imprezie towarzyszyły koncerty i pokazy jednym z nich było budowanie 'castelli' czyli wierzy z ludzi.
00:00

0 Reviews

All fields and a star-rating are required to submit a review.

przepisy kulinarne Przepisy kulinarne mytastepol.com Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków