Ładowanie strony…

Piękne miejsce Walencji – Biopark

Immersive Biopark

Na początku chciałbym wszystkich pozdrowić. A dzisiaj opowiem wam o cudownym miejscu Walencji – Bioparku, które należy odwiedzić. W 2008 r. Walencja (Hiszpania) otworzyła biopark, który dziś nosi nazwę „Biopark Valencia”. Zoo o jakim mowa to niezwykły przedstawiciel liczby ogrodów zoologicznych. To miejsce, w języku angielskim zwane „zoo immersyjne”, tzn. wciągające. Nazwa bierze się stąd, że  w bioparku zwierzęta nie są umieszczone w komórkach, lecz mają wiele przestrzeni dla siebie. Taka jest różnica między „Biopark Valencia”. Tutaj wszystko jest tak ułożone, iż człowiek ma wrażenie, że jest ze zwierzętami w niemal dzikim środowisku! Pomiędzy ludźmi i zwierzętami nie ma szyby oddzielającej ani bariery, zamiast tego są stawy, rośliny i skały, więc odwiedzający wydają się być zanurzeni w środowisku zwierząt. W bioparku wszystko odbywa się w taki sposób, aby warunki życia zwierząt były jak najbardziej zbliżone do tych, w których żyją na wolności. Zwierzęta, które zazwyczaj mieszkają w tym samym obszarze, umieszczone są obok siebie, a niektóre, takie jak lemury, są wolne do spełnienia by „mówić” do ludzi, bez żadnych barier.

 

 

Panujące zasady podczas zwiedzania

Jednak należy pamiętać, że w Bioparku istnieją przepisy, które nie mogą być naruszone:

zwierzęta nie powinny być dotykane i karmione, nie wolno krzyczeć i robić zdjęć z Flashem by ich nie przestraszyć.

Flora i fauna sawanny, dżungli, kontynentu afrykańskiego i subtropików są reprezentowane w Bioparku Walencji.

3 strefy Bioparku

Obszar zoo jest podzielony na 3 strefy: Savannah, Afryka równikowa i Madagaskar. Koniecznie je opiszę, aby podkreślić atrakcyjność miejsca.

Na terenie afrykańskiej sawanny duże zwierzęta roślinożerne, takie jak żyrafy, zebry i antylopy, pasą się spokojnie wśród roślin. Białe nosorożce żyją w oddzielnym miejscu, w pobliżu rzeki. Odwiedzający mają okazję zobaczyć podziemne życie Afryki, a mianowicie termity, rojące się w ich termitach. Górska część sawanny jest „zasłonięta” ze względu na groźne zwierzęta. Lwy często spoczywają na szczytach skał, gdzie teren jest dobrze widoczny. Damanes i pasiasta mangusta to zwierzęta żyjące w pobliżu króla zwierząt. Teren przeznaczony dla egzotycznych ptaków nie jest daleko, z niego widać wyraźnie skaliste szczyty, na których spoczywają lwy.

Kolejną atrakcją, której nie można zignorować, jest „Las Baobab”, choć baobaby w bioparku nie są całkiem realne.

W strefie równikowej Afryki widać naczelnych (goryle), antylopy Sitatunga i karłowate hipopotamy, jak również stada bawołów i czerwonych bongo. W tej części Biopark został odtworzony fragment jaskini Kitum, naturalny analog powstały w wyniku drążenia skał solnych przez stado słoni.

Strefa Madagaskaru jest zamieszkała przez zwierzęta występujące na tej wyspie. Jest aż 7 gatunków lemurów! Przy okazji, naokoło Madagaskaru jest duża liczba endemitów czyli zwierzęta, które żyją tylko na wyspie i nigdzie indziej na świecie, 80%. Dlaczego? Wyspa została odizolowana od Afryki 160 milionów lat temu.

Aktualne ceny biletów: dla dorosłych – 23,80 €, dla dzieci (4-12 lat) – 18,00 €, dla emerytów – 17,50 €.

Dodaj komentarz

przepisy kulinarne Przepisy kulinarne mytastepol.com Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków